80 lat temu ruszyli na podbój Atlantyku

Z Gdyni wypłynęli 5 czerwca 1933 roku. Trzech śmiałków na niewielkim zatokowym jachcie "Dal" zamierzało dotrzeć do Chicago - o wielkiej wyprawie, 6 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni, mówić będzie red. Aleksander Gosk z Akademii Morskiej. Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski - załoga "Dali" - przeszli transatlantycką wyprawą do historii polskiego żeglarstwa.

„…koledzy moi już leżeli plackiem na pokładzie, trzymając sie pazurami i zębami każdego wystającego kantu, każdej knagi...Same wały kotłującej sie piany na szczytach fal dochodzą do 3 mtr. Masztu niema, sterczy goły, krótki kikut, reszta w morzu..... Normalne granice ludzkich możliwości dawno przekroczone…”
                                                                                  Andrzej Bohomolec, Wyprawa jachtu „Dal”
 
Na podbój Atlantyku  -  80-ta rocznica wielkiej wyprawy jachtu „Dal”


5 czerwca 1933 roku  niewielki, zatokowy jacht  „Dal” opuścił Basen Żeglarski w Gdyni i popłynął w nieznane. Załogę stanowili - właściciel jachtu i kapitan wyprawy, por. ułanów Andrzej Bohomolec, oraz dwóch poruczników marynarki handlowej, absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie – Jerzy Świechowski i Jan Witkowski. Cel wyprawy – pokonanie Atlantyku i udział w Wystawie Światowej w  Chicago, manifestacja morskich ambicji biało-czerwonej bandery, dotarcie do polonijnych środowisk w USA. Wiedzieli o tym jednak tylko sami uczestnicy  – publicznie nie ujawniali prawdziwego celu rejsu, niepewni swych szans w starciu z oceanem.
Ten nie oszczędził im pokazania swej mocy. Cyklon w rejonie Bermudów, ciężka próba wytrzymałości załogi i jachtu. Złamany maszt, konieczność przerwania podróży – ośmiomiesięczny przymusowy pobyt na wyspach. W dalszą drogę ruszają już tylko we dwóch – Jan Witkowski wraca z Bermudów do Polski.    
Do Stanów Zjednoczonych docierają w rok po opuszczeniu Gdyni – „Dal” i jego załoga stają się bohaterami sezonu. Entuzjastycznie witani przez amerykańską Polonię, śródlądowymi wodami docierają do Chicago. Jacht staje się jedynym, ale mocnym, polskim akcentem polskiej obecności na wystawie Światowej.


Opis pionierskiej wyprawy, dalsze losy bohaterów rejsu jak i samego jachtu w ilustrowanej archiwalnymi fotografiami rocznicowej prezentacji Aleksandra Goska
Czwartek - 6 czerwca godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 15,  
Gdynia,  Aleja J. Piłsudskiego 18
 
 
 

 
 


A+  A-