Aleja Żeglarstwa Polskiego w Gdyni !

15 września 2012 r. na falochronie południowym Basenu Żeglarskiego im. Gen. Zaruskiego ( od strony Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej), o godz. 13.30, nastąpi uroczyste otwarcie Alei Żeglarstwa Polskiego i odsłonięcie tablicy poświęconej gdyńskiemu harcerzowi i żeglarzowi Władysławowi Wagnerowi. To współna idea Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Miasta Gdyni. Aleja, w założeniu, upamiętniać ma wielkich polskich żeglarzy.

Jako pierwszego postanowiono uhonorować właśnie Władysława Wagnera. 
W 2012 r. mija 100. rocznica jego urodzin, 20. śmierci oraz 80. wyruszenia w rejs dookoła świat.
8 lipca 1932 r. 19-letni wówczas Władysław Wagner wyruszył na „Zjawie" z Gdyni w historyczny rejs dookoła świata. Jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na kolejnych "Zjawach", do Gdyni i Polski nigdy jednak nie wrócił, wybuch II wojny światowej zatrzymał go w brytyjskim Great Yarmouth.
 
Centrum Wychowania Morskiego ZHP zorganizowało „Rejs Podług Słońca i Gwiazd", podczas którego harcerze na „Zjawie IV", jachcie nawiązującym do legendarnych jednostek Wagnera, przepłyną symbolicznie ostatni etap powrotu do ojczyzny, z Great Yarmouth do Gdyni. Jego zakończenie będzie częścią sobotniej uroczystości.
 
W programie:
- godz. 13.30 - koncert Orkiestry Harcerskiej z Tczewa;
- godz. 13.45 - wpłynięcie jachtu „Zjawa IV" do Basenu Żeglarskiego po zakończeniu "Rejsu Podług Słońca i Gwiazd" dla upamiętnienia Roku Wagnera;
- godz. 14.00 - złożenie meldunku kapitana „Zjawy IV" Prezydentowi Miasta Gdyni Wojciechowi Szczurkowi;
- godz. 14.05 - otwarcie Alei Żeglarstwa Polskiego oraz odsłonięcie tablicy Władysława Wagnera;
- godz. 14.20 - przedstawienie sylwetki Żeglarzaa;
- godz. 14.30 - zakończenie uroczystości.
 
Władysław Wagner urodził się 17 września 1912 r. w Krzyżowej Woli w okolicach Radomia. Wkrótce stał się mieszkańcem budowanego portowego miasta Gdynia. Tutaj też, 8 lipca 1932 r., rozpoczął swoją podróż dookoła świata pod żaglami.
 
Młody żeglarz kontynuował swój rejs z godnym podziwu uporem na pokładach kolejnych jachtów nazwanych: „Zjawa",  „Zjawa II" i „Zjawa III". Według prawdopodobnej wersji, w pierwszej części swej wyprawy korzystał z jachtu "Zorza" (którą przemianował na "Zjawa"), eksploatowanego przez gdyńskich harcerzy. Kwestia pierwszej "Zjawy" ("Zjaw"?) wciąż jest przedmiotem polemik w środowisku żeglarskim. W różnych etapach podróży towarzyszyli mu zmieniający się członkowie załogi.
 
W 1939 r. Władysław Wagner zamknął wokółziemski krąg w Great Yarmouth. Lata wojny spędził służąc m.in. w Polskiej Marynarce Handlowej. Resztę życia spędził na emigracji, początkowo zajmował się rybołówstwem, później rozwijał ośrodek żeglarski na Karaibach. Zmarł 15 września 1992 r. na Florydzie.

Warto przypomnieć, że 8 lipca b.r., dla uczczenia 80 rocznicy wypłynięcia Wagnera z Gdyni, odsłonięto obok siedziby Centrum Wychowania Morskiego ZHP kamień z pamiątkową tablicą.


A+  A-