Baltops 2012 w Gdyni

Gdynia miejscem rozpoczęcia największych manewrów morskich na Bałtyku - Baltops 2012. Manewry morskie "Baltops" organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantycki. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie "Baltops" jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Scenariusz tegorocznego ćwiczenia "Baltops" dotyczy fikcyjnej sytuacji i fikcyjnych państw. Zakłada kryzys lokalny na morzu i na lądzie. Zaistniała sytuacja powoduje przyjęcie rezolucji przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W okresie Od 1 do 4 czerwca 30 okrętów z 12 państw przybyło do Gdyni, gdzie odbyła się konferencja przed rozpoczęciem ćwiczenia - tzw. Pre-Sail Conference. To na niej ustalane są ostatnie szczegóły samego ćwiczenia, a dowódcy poszczególnych grup taktycznych przekazują pierwsze wprowadzenia dowódcom podległych okrętów.

Po zakończeniu ćwiczenia, 16 czerwca, okręty zacumują w Kilonii, aby poddać ćwiczenie analizie i wypracować wnioski na przyszłość.

Więcej o manewrach dowiesz się na http://baltops.mw.mil.pl


A+  A-