Fotografie z archiwum "Morza"

Legenda Morska Gdyni zaprasza do Franciszkańskiego Centrum Kultury - 15 grudnia godz. 15.30 na otwarcie unikatowej wystawy „Fotografie z archiwum Morza”. - Wystawę tworzy wybór czarno-białych, fascynujących archiwalnych fotografii zachowanych po zlikwidowanej redakcji.

-  Gdynia, marynarze, rybacy, statki, okręty, morskie wydarzenia. Wątki, którymi zajmowało się pismo kilkadziesiąt lat temu. 

-  Miesięcznik „Morze” to ważny element Legendy Morskiej Gdyni. Pismo ukazujące się od 1924 r. do 1992 r. miało wielki wpływ na tworzenie morskiej świadomości Polaków. Towarzyszyło powstawaniu Gdyni, polskiej gospodarki morskiej. Mija wprawdzie 20 lat od zniknięcia miesięcznika z rynku, ale wciąż wielu współpracowników i wychowanków „Morza” pracuje dla morza i na morzu. 

Kilkadziesiąt prezentowanych fotografii, podzielonych na 8 tematycznych grup, to jedynie wybór, z mnogości tematów poruszanych w „Morzu”.  

Z generałem Zaruskim na „Zawiszy Czarnym” to zestaw fotografii z rejsu pod komendą Generała w 1938 roku.

Z jungami na „Henryku Rutkowskim”, rybackim statku szkolnym w latach 50.

Marynarze Marynarki Wojennej PRL na pozowanych propagandowych kadrach

Życie na okrętach podwodnych  

„Dar Pomorza” i „Batory” – wizytówki naszej floty

Portowe pejzaże

Postacie ludzi morza

Wystawa „Fotografie z archiwum Morza” – Franciszkańskie Centrum Kultury, Gdynia ul. Ujejskiego 40

 Kolejne spotkanie w "Caffe Anioł":

17 grudnia – „Morskie fascynacje Tadeusza Linka” – słynny gdyński fotografik, najbardziej znany z prac poświęconych tematyce teatralno-baletowej, był także wybitnym twórcą fotografii  marynistycznej. Gdyński port, statki, ludzie morza, czy najsłynniejsze wielokrotnie nagradzane na światowych wystawach „Lodołamacze” to fotografia artystyczna najwyższej próby. W spotkaniu udział wezmą syn Marek Link z żoną Marią, opiekunką artystycznej spuścizny Tadeusza. 

Spotkanie, poniedziałek 17 grudnia o godz. 19.00 w „Caffe Anioł”, ul. Kilińskiego

 

FOTOGRAFIE Z ARCHIWUM "MORZA"


A+  A-