Francuski okręt z wizytą w Gdyni

W dniach 27 września - 1 października br. do Gdyni zawinie z kurtuazyjną wizytą francuski dozorowiec „Lieutenant de vaisseau Le Henaff" z blisko 100 członkami załogi na pokładzie. Okręt zacumuje przy Nabrzeżu Kutrowym (na terenie Dalmoru). W niedzielę (30 września) w godz. 10.00-18.00 jednostka będzie udostępniona dla zwiedzających.

Dozorowiec, wg. terminologii francuskiej awizo, należy do typu "A 69" - serii 17 okrętów budowanych w latach 1976 - 1984. Obecnie w służbie pozostaje jeszcze 9 jednostek tego typu, „Lieutenant de vaisseau Le Henaff" jest wśród nich najstarszy. Budowane były z przeznaczeniem do wykrywania i walki z okrętami podwodnymi. Także do obrony wybrzeża oraz zadań patrolowych i eskortowych. Jednostka ma długość ponad 80 metrów, a jej szczegółową charakterystykę i historię służby znaleźć można tutaj:

 http://www.netmarine.net/bat/avisos/lvlehena/index.htm

„Lieutenant de vaisseau Le Henaff" gościł już w Gdyni 16-19 czerwca 2000 roku, w ramach dwustronnych polsko-francuskich  ćwiczeń na Bałtyku.
 
Swoją nazwę okręt otrzymał na cześć oficera marynarki francuskiej Yves Henri Léon Le Hénaff (1914-1944), który brał aktywny udział w francuskim ruchu oporu, nadzorując liczne misje specjalne w trakcie II wojny światowej. Aresztowany, zmarł podczas transportu do obozu koncentracyjnego w Dachau.

 


A+  A-