"Fryderyk Chopin" - powitanie w Gdyni

W samo południe, w niedzielę 9 września, do Nabrzeża Pomorskiego w Basenie Prezydenta (vis a vis Akwarium Gdyńskiego) zacumuje żaglowiec STS "Fryderyk Chopin" - zwycięzca w klasyfikacji końcowej, tegorocznej edycji prestiżowych regat The Tall Ships Races. Obecnie na "Chopinie" odbywa się 5. Rejs Architektów i to właśnie ta załoga odprowadza zwycięski żaglowiec do Polski.

Gdynia  jest pierwszym polskim portem, do którego statek zawija po swej wielkiej wygranej. Uroczystość powitania uświetni orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej i - miejmy nadzieję - licznie zgromadzona publiczność.
 
Wyjątkową gratką dla wszystkich zainteresowanych będzie z pewnością możliwość wejścia na pokład żaglowca - w niedzielę w godz. 14.00 - 17.00. 
 
Żaglowiec został wybudowany przez Fundację Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami kapitana Krzysztofa Baranowskiego. Jako jedyny w Polsce ma maszty sześciorejowe. Pod względem wyporności i długości całkowitej jest to po Darze Młodzieży drugi co do wielkości żaglowiec pływający pod polską banderą. Projektantem żaglowca jest Zygmunt Choreń.
"Fryderyk Chopin" oddany do eksploatacji w roku 1992 zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus i uplasował się na trzeciej pozycji. Od tego czasu spotyka się z innymi żaglowcami na Operacji Żagiel walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata. Wypróbowany też został w ekstremalnych warunkach opływając zimą 1999/2000 Amerykę Południową z groźnym Przylądkiem Horn. 29 października 2010 roku żaglowiec stracił na Atlantyku oba maszty podczas pogody 11 w skali Beauforta. Dryfował w odległości ok. 160 km na południowy zachód od wysp brytyjskich Scilly z 47 osobami na pokładzie. 1 listopada 2010 żaglowiec ściągnięty do Falmouth, portu leżącego na południowo-zachodnim krańcu Anglii, w Kornwalii. W wyniku decyzji o "odmowie promesy" od ubezpieczyciela i "odmowie wypłaty odszkodowania" przez PZU, żaglowiec był aresztowany 6 grudnia 2010 roku przez Sąd Morski w Londynie, na poczet zabezpieczenia wysokiego długu wobec właściciela kutra rybackiego, który doholował żaglowiec do portu w Falmouth.

W czerwcu 2011 roku Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie, sprzedała żaglowiec firmie 3Oceans, powiązanej z przedsiębiorcą Piotrem Kulczyckim.

Piotr Kulczycki, prezes 3Oceans, zajął się organizacją integracyjnych rejsów dla swoich pracowników. W ten sposób powstała firma czarterowa – 3Oceans, która, pod wpływem sentymentalnego impulsu postanowiła dodatkowo stawić czoła wyzwaniu jakim jest darowanie nowego życia oldtimerom („Polonii” i „Wielkopolsce”), a w odpowiedzi na niepewne losy żaglowca STS "Fryderyk Chopin" postanowiła wykupić także tę jednostkę i jako armator zadbać o należne jej miejsce na arenie międzynarodowych wielkich żagli.

W swoich działaniach 3Oceans wspiera sponsorsko festiwal „Transatlantyk”, a także samotny rejs Romana Paszke dookoła świata. 

 STS "Fryderyk Chopin":
Port macierzysty     Szczecin
Stocznia     Dora Gdańsk
Właściciel : od 15 czerwca 2011 firma 3Oceans
Powierzchnia ożaglowania     1200 m²
Liczba żagli     23
Wysokość maks. masztów (H)     37 m
Długość całkowita (L)     55,5 m
Długość kadłuba     44,5 m
Szerokość (B)     8,5 m
Zanurzenie (D)     3,8 m
Pojemność     306 BRT
Moc napędu pomocniczego     538 KM
Załoga     60 – 64 (w tym osiem osób załogi stałej)


A+  A-