ORP „Iskra” ma 30 lat

Swoje urodziny żaglowiec szkolny Akademii Marynarki Wojennej obchodzić będzie w hiszpańskiej La Coruna. Tutaj bowiem „Iskra” dołączy do żaglowców biorących udział w The Tall Ships’ Races 2012, i startujących do ostatniego etapu z metą w irlandzkim Dublinie.

Banderę na „Iskrze” podniesiono w Gdyni, 11 sierpnia 1982 r. Jest to drugi żaglowiec Marynarki Wojennej o tej nazwie. Pierwsza „Iskra” była trzymasztowym szkunerem, zbudowanych w 1917 r., jako żaglowiec handlowy, w Holandii. Od 1928 r., po przebudowie, służyła jako żaglowiec szkolny  Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Ostatni rejs pierwsza „Iskra” odbyła w 1974 r., a w 1977 r. opuszczono na niej banderę.

 Druga „Iskra” jest trzymasztową barkentyną zbudowaną w Stoczni Gdańskiej wg. projektu Zygmunta Chorenia. Stanowi zmodyfikowaną wersję barkentyny „Pogoria”. Według tych samych planów zbudowano później żaglowce „Kaliakra” dla Bułgarii i „Concordia” dla Kanady. Podczas 30 lat służby ORP „Iskra”, obok rutynowych podróży szkolnych, kilkanaście razy uczestniczyła w zlotach i regatach wielkich żaglowców, w tym m.in. w regatach szlakiem Kolumba przez Atlantyk w 1992 r., a w latach 1995-1996 opłynęła świat z pokonaniem przylądka Horn. Okrętem dowodził w tym rejsie kmdr. por. Czesłąw Dyrcz, obecnie kontradmirał, rektor – komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Podczas tegorocznych „urodzinowych” regat w ramach The Tall Ship’ Races dojdzie na trasie La Coruna – Dublin do pojedynku dwóch siostrzanych żaglowców „Iskry” i „Pogorii” o puchar Zygmunta Chorenia, projektanta obu żaglowców.


A+  A-