"Piorun" za 2 złote

W sobotę, 15 grudnia, "zwodowano" w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej nową monetę Narodowego Banku Polskiego. Tym razem rewers 2-złotowej monety zdobi sylwetka historycznego niszczyciela ORP PIORUN, uczestnika wszystkich ważniejszych kampanii morskich II wojny światowej w Europie. Tego dnia można za darmo zwiedzić Muzeum MW oraz historyczny niszczyciel ORP BŁYSKAWICA, a także wejść na pokład współczesnego okrętu rakietowego ORP PIORUN.

Symboliczne „wodowanie” nowej monety polega na skropieniu jej wodą morską i tym samym została ona oficjalnie wprowadzona do obiegu. Po uroczystości wodowania na morze wyjdzie współczesny okręt rakietowy ORP Piorun. Z jego pokładu zostanie wyrzucona butelka z listem informującym o wodowaniu nowej monety. 

Szczęśliwy znalazca tej butelki będzie mógł odebrać specjalną nagrodę, która czekać będzie na niego w Oddziale Gdańskim Narodowego Banku Polskiego. 

O godzinie 10:30, w sobotę, 15 grudnia, w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej uruchomione zostanie także stanowisko NBP, gdzie każdy będzie mógł wymienić pieniądze i stać się posiadaczem nowej 2-złotówki (wymienić za ten sam nominał).

Po uroczystości, w godzinach 11:00-15:00, za darmo udostępnione zostanie do zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej oraz okręt-muzeum ORP BŁYSKAWICA. Od godziny 12:00-15:00 będzie można wejść natomiast na pokład współczesnego okrętu rakietowego ORP PIORUN, który cumować będzie tuż obok ORP BŁYSKAWICA. Na kolekcjonerów czekała będzie okolicznościowa pocztówka przedstawiająca wojenny niszczyciel ORP PIORUN oraz współczesny okręt rakietowy o tej samej nazwie. Będzie można także podstemplować pocztówki specjalnym okolicznościowym stemplem z wizerunkami obu „Piorunów”. Pocztówkę przygotowało Miasto Gdynia, które od 1996 roku jest patronem okrętu rakietowego ORP PIORUN. 

Moneta przedstawiająca ORP PIORUN jest czwartą z serii, na których ujęto sylwetki polskich okrętów z II wojny światowej. Dotychczas ukazały się: niszczyciel ORP BŁYSKAWICA, wojenny okręt podwodny ORP ORZEŁ oraz lekki krążownik ORP DRAGON (patrz Aktualności LMG z 23.10. i 11.08.2012). W kolejnym roku zaplanowano emisję następnych 4 monet, tym razem z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej.


A+  A-