Podwójna inauguracja w Akademii Marynarki Wojennej

To będzie wyjątkowa uroczystość - w poniedziałek, 1 października, o godz. 11:30, oficjalnie otwarty zostanie nowy gmach biblioteki i centrum audytoryjno-informacyjne (to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce), a o godz. 12:00 nastąpi inauguracja kolejnego roku akademickiego. Na pierwszym roku studia rozpocznie ponad 1600 studentów.

Budowa Biblioteki Akademickiej wraz z Centrum Audytoryjno - Informacyjnym rozpoczęła się w maju 2010 roku . Przedsięwzięcie finansowane było ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Całkowity koszt to ponad 36 mln złotych.

Cały kompleks w kształcie litery L powstał wokół parkingu uczelni. W pierwszej części umiejscowiono bibliotekę z czytelniami, księgozbiorami otwartymi, magazynami, częścią biurową, socjalną i techniczną. W części konferencyjnej przewidziano salę kongresową na 476 osób (z możliwością podziału na dwie po 238 osób każda). Nowy budynek, o kubaturze ponad 32 tysiące m3, zajmuje powierzchnię ponad 8600 m2. Łącznie w gmachu jest 1050 miejsc siedzących, a biblioteka może pomieścić do 485 tysięcy woluminów.
 
W roku bieżącym obchodzona jest 90-ta rocznica powstania morskiego szkolnictwa wojskowego. Uroczystość rozpocznie się przemówieniem rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej kontradmirała dr inż. Czesława Dyrcza. Podczas immatrykulacji studenci złożą uroczyste ślubowanie i otrzymają indeksy. W czasie uroczystości ppor. mar. Katarzyna Kuc zostanie wyróżniona Szablą Honoru francuskiej Akademii Marynarki Wojennej, którą w imieniu Komendanta wręczy attache obrony Francji płk Etienne Champeaux. Całość zakończy wykład inauguracyjny, który wygłosi kontradmirał w st. spocz. prof. dr hab. Antoni Komorowski na temat „90 lat polskiego, morskiego szkolnictwa wojskowego”. Po uroczystości w gmachu biblioteki obejrzeć będzie można wystawę fotograficzną o podobnej tematyce „90 lat pod biało-czerwoną banderą”.


A+  A-