Port Gdynia świętuje 90-lecie powstania

23 września 1922 r. Sejm RP przyjął ustawę w sprawie budowy "portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu". Od tego dnia liczy się formalnie historię gdyńskiego portu. Tegoroczną 90-tą rocznicę Port Gdynia akcentuje szeregiem rocznicowych imprez. Jedną z nich jest wystawa portowych fotografii Haliny Wasielke-Cieślak, eksponowana w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Handlowego S.A. do 14 września b.r.

Port Gdynia to miejsce pracy wielu ludzi, obszar działalności licznych firm - ale również przedmiot zainteresowania artystów, którzy spoglądają na portową rzeczywistość w zupełnie odmienny sposób.  
 W dniach 3-14 września, wystawiane są prace fotograficzne pani Haliny Wasielke – Cieślak. Autorka – urodzona 28 kwietnia 1946 r. w Gdyni, w 1965r. uzyskała dyplom w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie,  w 1986 r. - dyplom Związku Polskich Artystów Fotografików oraz tytuł artysty fotografika. Należy do koła plastyków im. Wacława Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni oraz  klubu fotografów reklamowych w Gdyni. Posiada najwyższe odznaczenia krajowe nadane za twórczość w dziedzinie fotografii artystycznej między innymi: medal i dyplom Jana Bułhaka, złoty medal Polskiej Federacji Fotograficznej, medal 150 – lecia Fotografii Polskiej. Wystawione prace przedstawiają panoramy  portu i miasta  z różnego okresu ich wspólnej historii.
 
Wystawa prezentowana jest w dużej sali na parterze siedziby Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., przy ulicy Rotterdamskiej 9  w Gdyni, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. Wstęp wolny.
 
Rok 1922 to także czas powstania różnorodnych instytucji przyportowych. Izba Celna w Gdyni oraz Muzeum Miasta Gdyni zapraszają w dniach 14-20.09.2012 na wystawę „90 lat administracji celnej w Porcie Gdynia 1922-2012”.
Czynna będzie od wtorku do niedzieli w Muzeum Miasta Gdyni w godz. 10.00-17.00

Poniżej - zdjęcia Haliny Wasielke-Cieślak z archiwum miesięcznika "Morze"


A+  A-