"Rosyjska Arktyka 2013" startuje z Gdyni

W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 11 w Basenie Żeglarskim im. Generała Zaruskiego w Gdyni odbędzie się uroczyste pożegnanie uczestników Sekstant Expedition, którzy w ramach wyprawy „Rosyjska Arktyka 2013” zamierzają dotrzeć jachtem jak najbliżej bieguna północnego. 8000 MIL MORSKICH - 3 KAPITANOW - 50 UCZESTNIKOW - 100 DNI ZEGLUGI - 1000 GODZIN DNIA POLARNEGO

„Rosyjska Arktyka 2013” to pionierska wyprawa zorganizowana przez kapitana Macieja Sodkiewicza, której celem jest żegluga jak najdalej na północ, aż po granice pokrywy lodowej otaczającej biegun północny. To wielkie wyzwanie - przedłużająca się zima spowodowała, iż sytuacja lodowa w rejonach arktycznych jest obecnie bardzo trudna.


Podczas stu dni żeglugi, uczestnicy Sekstant Expedition na polskim jachcie „Barlovento II” przepłyną ponad 8 000 mil morskich, pokonując 4 morza, 2 olbrzymie rosyjskie jeziora i 2 niepokorne rzeki. Trasa rejsu prowadzić będzie przez piękne obszary Karelii, trzydzieści siedem śluz kanału Białomorsko-Bałtyckiego, aż po dziewicze wyspy arktycznego archipelagu Ziemi Franciszka Józefa. W planie wyprawy jest także Nowa Ziemia, gdzie nie cumował jeszcze żaden jacht pod polską banderą.


W wyprawie "Rosyjska Arktyka 2013" weźmie udział 50 uczestników, dowodzonych przez 3 doświadczonych kapitanów: Małgorzatę Czarnomską, Tomasza Kulawika i Macieja Sodkiewicza.


"Barlovento II" to stalowy jacht typu Rigiel, zbudowany w 1988 roku przez Stocznię Remontową w Szczecinie. Jacht ma 15,90 m długości, powierzchnia żagli 100 m. kw. Powstał z myślą o dalekich i trudnych wyprawach. Doskonale sprawdził się już w rejonach północnych, m. in. w rejsie dookoła Jan Mayen, Islandii trasą przez cieśninę Pentland Firth, oraz w rejsie dookoła Zachodniego Spitsbergenu.


Wyprawa jest projektem niekomercyjnym, finansowanym z wpłat osób biorących w niej udział.
Sekstant Expedition odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Ligi Morskiej i Rzecznej (uczestnicy rejsu upamiętniają 95 rocznicę istnienia tej organizacji), przy współudziale partnerów. Powrót do Gdyni planowany jest pod koniec września.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.rosyjska-arktyka.pl.  
 


A+  A-