Tajemnice Zatoki Gdańskiej

Podwodny park archeologiczny „Zatoka Gdańska” – to temat pierwszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Morskiego, nowego cyklu Legendy Morskiej Gdyni. O tym niezwykle atrakcyjnym projekcie Centralnego Muzeum Morskiego opowie Iwona Pomian, kierująca muzealnymi, podwodnymi badaniami archeologicznymi. Zapraszamy w środę 24 października o godz. 17.00 do Muzeum Miasta Gdyni.

Kilka kilometrów od plaży w Gdyni-Orłowie, na obszarze o współrzędnych: 54°29'00" szerokości geograficznej północnej i 18°39'54" długości geograficznej wschodniej, na głębokości 15 metrów, przeżyć można prawdziwe emocjonującą przygodę z historią.
W tym chronionym zarządzeniem dyrektora Urzędu Morskiego parku archeologicznym, podziwiać już można wrak szwedzkiego żaglowca „Solen”, zatopionego w bitwie pod Oliwą. Jest tam również 8 armat z czasów II wojny światowej, znalezionych przez Instytut Morski na dnie Bałtyku, oraz wrak żaglowca wydobyty z kanału w Nowym Porcie. Wkrótce w podwodnym skansenie znajdą się pozostałości burdyny (mały, jednomasztowy statek towarowy) i szkuty (statek beznapędowy) znalezionych na Martwej Wiśle.

O tajemnicach Zatoki Gdańskiej, planach rozwoju podwodnego parku archeologicznego, nowych obiektach historycznych zalegających na dnie Bałtyku, w fascynującej, wspartej unikatowymi filmami, opowieści Iwony Pomian.

Dyskusyjny Klub Morski – środa 24 października, godz. 17.00, Muzeum Miasta Gdyni.


A+  A-