VI Zjazd Załóg Niszczycieli

Od czwartku 20 września, odbywał się w Gdyni, VI Zjazd Załóg Niszczycieli Marynarki Wojennej. W zjeździe uczestniczyło ponad 40 marynarzy z załóg niszczycieli służących w polskiej Marynarce Wojennej po II wojnie światowej.

Zjazd rozpoczął się w czwartek symbolicznym zapaleniem zniczy oraz złożeniem wieńców na grobie śp. Antoniego Dutki, jednego z inicjatorów zjazdów.
W piątek 21 września, byli członkowie załóg niszczycieli spotkali się na pokładzie ORP „Błyskawica” z szefem Szkolenia Morskiego MW kontradmirałem Stanisławem Kanią. Po tym spotkaniu, na pokładzie okrętu ratowniczego ORP „Piast” wypłynęli na wody Zatoki Gdańskiej, by w rejonie Półwyspu Helskiego złożyć kwiaty: w miejscu zatonięcia, podczas II wojny światowej, niszczyciela ORP „Wicher”, a po przejściu na Westerplatte także pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Podczas 3-dniowego Zjazdu, marynarze z dawnych niszczycieli zwiedzali współczesne okręty (fregatę rakietową, okręt podwodny oraz szkolny) stacjonujące w Bazie Morskiej w Gdyni Oksywiu i spotkali się z marynarzami służącymi obecnie na nich. Odwiedzili także Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków oraz Centrum Szkolenia MW w Ustce, gdzie zapoznali się z procesem szkolenia młodych kadr marynarskich.
W powojennej historii w polskiej Marynarce Wojennej służyło 6 niszczycieli - Wicher II”, „Grom II”, „Burza” i „Błyskawica” oraz dwie jednostki noszące nazwę stolicy Polski – ORP „Warszawa”. Obecnie w Marynarce Wojennej RP nie ma już niszczycieli. Jednakże tradycje związane z tą klasą okrętów są kultywowane. Pierwszy raz marynarze z niszczycieli spotkali się w 2000 roku. Celem zjazdu jest integracja środowisk marynarskich i utrzymanie więzi pomiędzy kolejnymi pokoleniami marynarzy.


A+  A-