Wiceadmirał Kazimierz Porębski - 80 rocznica śmierci

20 stycznia 1933 roku zmarł w Warszawie wiceadmirał Kazimierz Porębski - były szef Departamentu dla Spraw Morskich później Kierownictwa Marynarki Wojennej, współtwórca polskiego szkolnictwa morskiego, działacz społeczny, propagator idei budowy własnej floty wojennej i handlowej, oraz portu morskiego w Gdyni.

Kazimierz Porębski wywodził się z rosyjskiej marynarki wojennej. Uczestniczył w wojnie rosyjsko - japońskiej. Sławę bojową przyniosła mu służba na krążowniku "Nowik". 10 sierpnia 1905r. eskadra rosyjska podjęła próbę przedarcia się z oblężonego Port Artura do Władywostoku. Dochodzi do bitwy morskiej na Morzu Żółtym. Eskadra rosyjska zawróciła, „Nowik” dzięki swej prędkości  przerywa blokadę japońską. Krążownik kontynuuje rejs w kierunku Władywostoku, jednak 16 sierpnia na kotwicowisku u brzegów Sachalinu dochodzi do starcia z japońskimi krążownikami. Uszkodzony „Nowik”, osadzony na mieliźnie, został opuszczony przez załogę.  
Oficerem torpedowym, później zastępca dowódcy okrętu, był właśnie Kazimierz Porębski.  To pod jego dowództwem, większość załogi „Nowika”, po opuszczeniu okrętu, podejmuje ponad 500 kilometrowy marsz do Aleksandrowska i dalej statkami oraz koleją do Władywostoku.
Za wojenne czyny podczas służby na „Nowiku”, Kazimierz Porębski wyróżniony został wieloma wysokimi odznaczeniami bojowymi.

Biogram Kazimierza Porębskiego w zakładce "Postacie - Legendy Morskiej Gdyni".


A+  A-