"Rejs Niepodległości" - 20 maja Dar Młodzieży wyruszy z Gdyni w historyczny rejs dookoła światR

"Rejs Niepodległości" uczci setną rocznicę odzyskania przez niepodległości przez Polskę. Wizyty naszej fregaty w wielu portach całego świata to także niepowtarzalna okazja do przypomnienia historii polskiego żeglarstwa, legendy morskiej Gdyni oraz umocnieniu transoceanicznych więzi, niezatapialnego pomostu z rozsianą po całym świecie Polonią

Dzisiaj - 20 maja, w samo południe "Dar Młodzieży" rzuci cumy z Nabrzeża Pomorskiego i uda się historyczny rejs z Gdyni dookoła świata. 


"Rejs Niepodległości" uczci setną rocznicę odzyskania przez niepodległości przez Polskę. 
Wizyty naszej fregaty w wielu portach całego świata to także niepowtarzalna okazja do przypomnienia historii polskiego żeglarstwa, legendy morskiej Gdyni oraz umocnieniu transoceanicznych więzi, niezatapialnego pomostu z rozsianą po całym świecie Polonią.


Przed 12 odbędzie się ceremonia pożegnania "Daru Młodzieży". Jak podkreśla Ireneusz Lewandowski - "uroczystość będzie widowiskowa. Po rzuceniu cum na masztach fregaty ustawią się studenci Akademii Morskiej w Gdyni, którzy będą machać do zebranych na nabrzeżu. Wypływający w "Rejs Niepodległości" żaglowiec pożegnają portowe syreny."
W uroczystościach pożegnania fregaty udział wezmą przedstawiciele rządu RP, w tym premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Gróbarczyk; władz miasta Gdyni z Prezydentem Wojciechem Szczurkiem, a także władz Akademii Morskiej Gdyni. 
W samym rejsie przez 10 miesięcy żeglugi dookoła świata, odwiedzenia 18 portów, weźmie udział ponad 1000 osobowa załoga, która została podzielona na kilka zmian.
fot. Tomasz Degórski (Akademia Morska) oraz gdynia.pl.

 

 

 


A+  A-