40 lat mija.... w 2014 roku

W 2014 roku mija 40. rocznica pierwszej gdyńskiej Operacji Żagiel. Z tej okazji Gdynia zorganizuje zlot żaglowców. Impreza pod nazwą Operacja Żagle Gdyni odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia 2014 roku.

21 sierpnia 1972 roku zwycięstwem w debiutanckim starcie podczas regat Operacji Żagiel, „Dar Pomorza" pod komendą Kazimierza Jurkiewicza, zapewnił Gdyni - swemu macierzystemu portowi prawo do organizacji zlotu w ramach kolejnej Operacji Żagiel - dwa lata później.
 
Operacja Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, była pierwszym tego typu wydarzeniem za żelazną kurtyną - bezprecedensowym, wspominanym do dziś, spotkaniem żeglarskiego zachodu ze wschodem. Przez cztery letnie dni przy gdyńskich nabrzeżach, burta w burtę, stały jednostki z całego globu. Żaglowce ze Związku Radzieckiego cumowały obok jachtów ze Stanów Zjednoczonych, jednostki z Niemiec Zachodnich obok jednostek z Niemiec Wschodnich, statki polskie obok brytyjskich, francuskich czy duńskich.  
Gdynia - pierwszy polski port w historii imprezy, gościła flotyllę żaglowców i jachtów w dniach 18-21 lipca 1974 roku - zachwycały swoją urodą mieszkańców miasta i przybyłych tłumnie turystów. Największe wrażenie zrobiła oczywiście, transmitowana przez telewizję na cały kraj, parada jednostek na wodach Zatoki Gdańskiej - trybunę honorową stanowił statek MIR-u „Profesor Siedlecki" . Paradę prowadził „Kruzensztern" - jednostka flagowa imprezy, za nim płynął „Towariszcz" - absolutny, choć kontrowersyjny,  zwycięzca regat, następnie „Gorch Fock" i „Dar Pomorza", francuskie bliźniaki „La Belle Poule" i „Étoile", które razem wyszły z portu. Żeglarską elegancję prezentowały: „Otago" i „Copernicus" - polskie jachty, które właśnie wróciły z wokółziemskich regat. ORP „Iskra" wykonała salut zrzuceniem i postawieniem żagli, a Holendrzy, w strojach żeglarzy z XIX w., płynący na czarnej barce z czerwono-brązowymi żaglami, salutowali polską banderę strzałem z archaicznej armatki i hejnałem na piszczałkach. Po raz pierwszy w historii wręczono „Cutty Sark Trophy" - główną nagrodę przyznawaną za „budowanie międzynarodowego braterstwa".
 
40. rocznicę tego wydarzenia postanowiono uczcić ponownie zapraszając żeglarski świat do Gdyni! Od 15 do 18 sierpnia 2014 roku gdyński port znów wypełnią maszty wielkich żaglowców podczas imprezy pod nazwą Operacja Żagle Gdyni. Będzie to też sposobność, by uhonorować uczestników i osoby zaangażowane w organizację tamtej imprezy. Zwieńczeniem pobytu żaglowców w Gdyni będzie popołudniowa parada żagli 18 sierpnia.
 


A+  A-