92 LATA TEMU

Dokładnie 13 sierpnia 1923 roku, odrodzona Polska w symboliczny sposób zaakcentowała swoje morskie aspiracje, sięgające zarówno najbliższego Bałtyku, jak i oceanów. Tego dnia dwa wydarzenia mocno zapisały się w historii morskiej Polski. Do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski - parowiec "Kentucky", a na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny "Lwów", przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.

Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków - jak nazywała się ta pierwsza gdyńska przystań morska - przyjął "Kentucky" w trybie awaryjnym. Gdańsk ze względów sanitarnych nie zezwolił na zawinięcie francuskiego parowca. Statek przypłynął po grupę polskich emigrantów opuszczających kraj. Zapewnienie dłuższego pobytu na wybrzeżu tak licznej grupie nie było możliwe, stąd decyzja o zaokrętowaniu emigrantów właśnie w Gdyni. W ten sposób na portowej mapie Bałtyku pojawił się nowy punkt.

Z historią polskiej emigracji związana jest także pionierska, oceaniczna podróż "Lwowa". Ideą rejsu było dotarcie żaglowca do Brazylii, kraju licznej polskiej społeczności emigracyjnej. Wieziono polskie produkty, które jak sądzono, będą przydatne brazylijskim rodakom, także wyroby rękodzieła, wystawę prezentującą stary kraj. Rejs o wymiarze propagandowym, stanowić miał pierwszy pomost nad oceanem między odrodzoną Polska a Polonią w Brazylii. Statek i jego załoga spotkali się z entuzjastycznym i wzruszającym przyjęciem w emigracyjnych środowiskach.

A sama podróż przeszłą do legendy polskiego szkolnictwa morskiego. Wystarczy wymienić niektórych uczestników tego rejsu: Antoni Garnuszewski - dyrektor Szkoły Morskiej w Tczewie, Tadeusz Ziółkowski - komendant "Lwowa", oficer nawigacyjny i kierownik nauk Mamert Stankiewicz, starszy oficer Konstanty Maciejewicz, radiotelegrafista Alojzy Kwiatkowski. Wszyscy mocno zapisani w morskiej historii Polski. Podobnie jak uczniowie Szkoły Morskiej - później wybitni kapitanowie naszej floty - jak choćby Stanisław Kosko, Tadeusz Meissner, Jan Ćwikliński i wielu innych.

Dwa wydarzenia w miejscach odległych o tysiące mil morskich - pierwszy pełnomorski statek w Gdyni i pierwsza polska bandera na równiku. Dwa symboliczne fundamenty morskiej historii Polski pod datą 13 sierpnia 1923 r.


A+  A-