95. rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej

"Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską..." - w siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, naczelnik Państwa Józef Piłsudski tej treści dekretem powołał do życia Marynarkę Polską.

W Modlinie sformowano pierwsze jednostki. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie Batalion Morski wraz z generałem Józefem Hallerem, 10 lutego 1920 roku dokonał w Pucku zaślubin Polski z Bałtykiem.

Traktat wersalski przyznał Polsce 70 kilometrów wybrzeża morskiego z małymi portami w Helu i Pucku. Ten ostatni stał się bazą rodzącej się floty wojennej. Tu stacjonował pierwszy polski okręt wojenny ORP "Pomorzanin".

Był to trudny czas dla odrodzonej Rzeczypospolitej i tworzącej się Marynarki Wojennej. Trwała wojna polsko - bolszewicka. Na lądzie walczyło 2,5 tysiąca marynarzy z Pułku Morskiego, Flotylli Wiślanej i Flotylli Pińskiej.


Gdyńskie uroczystości z okazji 95. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej odbędą się 28 listopada.  
 
Na okrętach MW w Porcie Wojennym o godz. 8.00 podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Msza św. w kościele Garnizonowym na Oksywiu odprawiona zostanie o godz. 9.30, a o godz. 11.00 na cmentarzu MW złożone zostaną kwiaty. W południe uroczystości odbędą się przy płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.
 

 


A+  A-