Akwarium z eGuidem

Jeśli pomyślimy globalnie, jeśli pojedziemy zwiedzać świat, jeśli odwiedzimy muzea, wystawy i wszelkie możliwe ekspozycje, to….zrozumiemy, że zwykłe audioprzewodniki są już de mode. Akwarium Gdyńskie postanowiło pójść z duchem czasu i wprowadza właśnie eGuidy. Co to jest eGuide?

eGuide - to elektroniczny przewodnik - iPod  z wgranymi aplikacjami, pozwalającymi poruszać się po Akwarium wyznaczonymi trasami opisującymi morza i oceany - ich historię i mieszkańców. Wszystko to, czego nie znajdziesz w opisie naszych okazów, zobaczysz i wysłuchasz z eGuide, który stwarza możliwości prezentacji multimedialnych.
Kto jest naszym przewodnikiem?
Głosy Krystyny Czubówny i aktora Rafała Dziwisza poprowadzą nas w świat mieszkańców Akwarium. A opowiadać będą nie tylko „suche fakty, ale także wiele ciekawostek i anegdot związanych z mieszkańcami Akwarium Gdyńskiego. Wersję angielską prezentuje między innymi aktor znany z bajki Lippy and Messy - Ramon Shindler. Jest także wersja niemiecka, mówiona pięknymi, lecz mniej znanymi głosami.
 
Hit wiekowy. Są dwie trasy eGuide: dla dorosłych i dla dzieci.
Trasa dla dorosłych jest piękna i merytoryczna, ale największym wyzwaniem było przygotowanie trasy dziecięcej. Dać dzieciom magię, rozwijać ich wyobraźnię, nawiązywać do znanych im bajek i opowieści, a także do ulubionych postaci z filmów: Rybki z Ferajny, Gdzie jest Nemo, czy Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi - to było nie lada wyzwanie. Podejmowane były próby różnych scenariuszy. Po wielu dyskusjach, a także konsultacjach z psychologami dziecięcym, powstał ostateczny scenariusz.  
Na trasie dziecięcej spotykamy wiele postaci - przewodników, którzy prowadzą dziecko przez lasy amazońskie - Indianin, przez rafę koralową - troszkę zwariowany naukowiec. Opiekują się poniekąd dzieckiem, wskazują mu drogę, pokazują, co ciekawego kryje w sobie Akwarium Gdyńskie. Jest także wiele przesłań, które są misją Akwarium Gdyńskiego: ekologia, poszanowanie i miłość do zwierząt, ciekawość świata…Długo by mówić, po prostu zobaczcie sami.”  


eGuide’y, trafiły do Akwarium dzięki projektowi BalticMuseums 2.0 Plus realizowanemu przez dwa ośrodki naukowe (Uniwersytet Nauk Stosowanych w Stralsundzie i Uniwersytet Szczeciński) oraz cztery akwaria (Niemieckie Muzeum Morza, Litewskie Muzeum Morskie, Muzeum Wszechoceanu z Kaliningradu oraz Akwarium Gdyńskie MIR-PIB).
Pomysł powstał w trakcie realizacji poprzedniego projektu (BM2.0), który miał na celu dotarcie do nowoczesnego, posługującego się elektronicznymi nowinkami turysty.  
BM2.0 Plus to kontynuacja tamtego projektu, dzięki której do Akwarium Gdyńskiego, Litewskiego Muzeum Morskiego i Niemieckiego Muzeum Morza, trafiło po 100 urządzeń typu iPod. Projekt jest pilotażowy, ma pokazać, jakie będzie zainteresowanie tymi urządzeniami wśród turystów. Aplikacja stworzona jest w taki sposób, że będzie ją można wgrywać na kolejne urządzenia. W planach Akwarium jest także udostępnienie aplikacji na App Stor, dzięki czemu osoby, które mają swoje urządzenia Apple, nie będą musiały wypożyczać sprzętu - aplikację ściągną na swoje smartfony.
Projekt powstał dzięki Programowi Południowy Bałtyk w ramach Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego.
 
Warto jeszcze wspomnieć o planach rozwoju Akwarium. Reaktywowano Fundację Rozwoju Akwarium Gdyńskiego. a zespół Akwarium przygotował projekty stworzenia nowych akwariów w wolnej przestrzeni po dawnych magazynach, maszynowni czy zbiornikach wody oceanicznej, którą kiedyś statki przywoziły dla Akwarium. Obecnie wodę oceaniczną produkuje się dla potrzeb poszczególnych zbiorników z odpowiednich mieszanek soli morskiej. Realizacja tego projektu pozwoliłaby na 10-krotne zwiększenie objętości obecnie funkcjonujących akwariów, stwarzając szanse na ciekawszą prezentacje ryb i innych organizmów morskich.
Kolejnym elementem zakładanej modernizacji Akwarium Gdyńskiego jest przekształcenie mocno już wyeksploatowanej sali na drugim piętrze w bardzo nowoczesną, interaktywną salę Odkrywców Oceanów oraz wykorzystanie obecnych pomieszczeń biurowych dla tworzenia stałych lub okresowych prezentacji i wystaw związanych z morzem.


A+  A-