Dowództwo Marynarki Wojennej odpływa

W poniedziałek, 30 grudnia, w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu odbędzie się uroczystość rozformowania Dowództwa Marynarki Wojennej. O godzinie 8:00 na okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa, a o godzinie 13:00 odczytana zostanie decyzja Ministra ON o rozformowaniu dowództwa Marynarki Wojennej. W uroczystości udział weźmie aktualny i jak się okazuje ostatni Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.

Równocześnie odbędzie się przekazania obowiązków Dowódcy 3 Flotylli Okrętów oraz ceremonia przejęcia dowodzenia nad Flotyllą. 
 Obowiązki przekaże kontradmirał Marian Ambroziak, który dowodził Flotyllą od czerwca 2012 roku. Kontradmirał Marian Ambroziak obejmie teraz stanowisko Zastępcy Szefa Inspektoratu/Szefa Zarządu Morskiego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. 

To nowa struktura, która przejmie funkcję Dowództwa Marynarki Wojennej. Już 19 sierpnia minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceadmirała Ryszarda Demczuka, poprzednio zastępcę dowódcy Marynarki Wojennej – szefa Sztabu MW, na stanowisko szefa Zespołu do spraw Inspektoratu Marynarki Wojennej w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
 
Obowiązki Dowódcy 3 Flotylli Okrętów przejmie kmdr Mirosław Mordel.  Kmdr Mirosław Mordel w 1984 r. ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni. Służył na okrętach podwodnych,a w “ 1996 r. ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Pełnił następnie szereg funkcji w strukturach sztabowych Marynarki Wojennej oraz NATO, kończył studia specjalistyczne w kraju, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Od lutego 2013 realizował zadania służbowe w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZ RP.
 


A+  A-