"Horyzont II" płynie na północ

"Horyzont II" - statek badawczo-szkoleniowy Akademii Morskiej pożegnał Gdynię 27 czerwca rozpoczynając XXXIII podróż na Spitsbergen. Na pokładzie obok 20-osobowej grupy polarników popłynęło, w ramach praktyki morskiej, 20 studentów Wydziału Elektrycznego AMG.

Od wiosny bieżącego roku Ministerstwo Nauki zakwalifikowało Centrum Studiów Polarnych PAN realizujące m.in. badania na Spitsbergenie, do tzw. Wiodących Krajowych Ośrodków Naukowych. Tym samym "Horyzont II" stał się jednym z istotnych europejskich komponentów badawczych realizujących zadania w ramach Centrum.
 
W obecnej podróży "Horyzont II" dostarczy zaopatrzenie do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego, oraz rozwiezie badaczy, reprezentujących różne ośrodki naukowe, do miejsc prowadzenie wieloletnich programów badawczych.
 
Prognozy na obecną podróż są korzystne. Wody w rejonie miejsc do których statek powinien dotrzeć na Spitsbergenie wolne są od lodu. Przewidywany powrót do Gdyni - 20 lipca. Na Spitsbergen popłynie w bieżącym roku jeszcze raz - 29 sierpnia.
 
Poniżej pożegnanie "Horyzonta II" z Gdynią w obiektywie Przemka Kozłowskiego.


A+  A-