"Horyzont II" wrócił z Arktyki !

Z prawie miesięcznej podróży 18 września wrócił do Gdyni statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” - była to już jego polarna podróż nr XXXII. Obok rutynowego celu rejsu, jakim było uzupełnienie zaopatrzenia i wymiana załogi zimującej na stacji, „Horyzont II” wziął udział w pionierskim, międzynarodowym projekcie badawczym - popłynął w słabo poznane rejony północno-wschodniego Spitsbergenu.

Po wyładowaniu zaopatrzenia na polskiej stacji w Hornsundzie, statek  zaokrętował w  stolicy wyspy Longyearbyen grupę naukowców z 9 państw biorących udział w naukowych warsztatach terenowych. Spitsbergen stanowi swoiste laboratorium przyrodnicze – badania i pomiary prowadzone tutaj pozwalają prognozować zarówno tendencje zmian klimatu na naszej półkuli jak i rozpoznawać procesy sejsmiczne, przyrodnicze czy oceanologiczne.
Przed tym rejsem „Horyzont II” musiał zostać wyposażony w zestaw specjalnych norweskich map tych rejonów, gdyż tradycyjnie stosowane mapy Admiralicji nie obejmują akwenów dotąd zajętych przez lodowce. Rejs był zatem także poważnym wyzwaniem nawigacyjnym dla kapitana Waldemara Frankiewicza i załogi. To zresztą norma w spitsbergeńskich rejsach – podkreśla kapitan - nie ma identycznej podróży w  tamte rejony co sprawia dynamiczna sytuacja lodowa, konfiguracja lodowców, a tym samym zmienny kształt linii brzegowej. Arktyczną przygodę przeżyło 21 studentów III roku Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej, odbywających programową praktykę morską.
Od jutra na „Horyzoncie II” przez najbliższy miesiąc praktyki w krótkich rejsach bałtyckich przejdzie kolejnych 40 studentów Wydziału Elektrycznego.


A+  A-