JOSEPH CONRAD I "MEIN SCHIFF 5"

Od 26 lat staraniem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Gdynia honoruje pamięć Josepha Conrada-Korzeniowskiego - 3 sierpnia, w rocznicę śmierci wielkiego pisarza , pod jego pomnikiem składane są kwiaty. a w samo południe, w Alei Statków Pasażerskich odsłonięto kolejną tablicę - wycieczkowca "Mein Schiff 5", który zawinął do Gdyni w dziewiczej podróży. W tegorocznych spotkaniach na końcu Mola Południowego, w imieniu miasta wystąpiła pani Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni,

Od 26 lat staraniem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego i osobiście profesora Daniela Dudy, Gdynia honoruje pamięć Josepha Conrada-Korzeniowskiego - 3 sierpnia, w rocznicę śmierci wielkiego pisarza , pod jego pomnikiem składane są kwiaty. W tegorocznym spotkaniu na końcu Mola Południowego, w imieniu miasta wystąpiła pani Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, tradycyjnie reprezentowany był Urząd Morski w Gdyni z dyrektorem kpt..ż.w. Wiesławem Piotrzkowskim, Muzeum Marynarki Wojennej reprezentował dyrektor Tomasz Miegoń, obecni byli także przedstawiciele organizacji społecznych. Był także, jak co roku, nestor pomorskiego dziennikarstwa, red. Tadeusz Jabłoński, inicjator powstania gdyńskiego pomnika Józefa Conrada Korzeniowskiego.  Akademię Morską reprezentowała delegacja studentów Wydziału Mechanicznego. 

 Józef Conrad Korzeniowski zmarł 92 lata temu - 3 sierpnia 1924 roku. Pomnik autorstwa Zdzisława Kosedy i Wawrzyńca Sampa odsłonięto w 1976 roku. Ma kształt stylizowanego żagla przypominającego galion żaglowca, z popiersiem pisarza od strony frontowej. Poniżej cytat: „Nic tak nie nęci, nie rozczarowuje i nie zniewala jak życie na morzu". Z lewej strony cokołu napis: „Teodor Józef Konrad Korzeniowski 1857-1924". Z prawej strony cokołu napis: „Joseph Conrad". Nad cokołem z tyłu pomnika autograf pisarza oraz tytuły kilku jego dzieł: „Tajfun", „Lord Jim", „Zwycięstwo", „Smuga cienia", „Jądro ciemności".

Tego samego dnia, w samo południe, w Alei Statków Pasażerskich odsłonięto kolejną tablicę - wycieczkowca "Mein Schiff 5", który zawinął do Gdyni w dziewiczej podróży. W tradycyjnej ceremonii wzięła udział wiceprezydent Gdyni pani Katarzyna Spychała-Gruszecka, kapitan statku Todd Burgman oraz nowy prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia  Adam Meller. W kilkuosobowej delegacji załogi "Mein Schiff 5" znalazł się także nasz absolwent Michał Sadowski, pełniący funkcję III oficera. W przeszłości kilkakrotnie wchodził w sk  ład załogi "Daru Młodzieży" - jako instruktor, a ostatnio jako II oficer. Zadeklarował, że jak w przyszłym roku zawinie ponownie do Gdyni, już na "Mein Schiff 6", postara się zapewnić kilku studentom AMG zwiedzenie statku. 

fot. Tomasz Degórski (AMG)


A+  A-