KAPITAN BOLESŁAW KOWALSKI W ALEI ŻEGLARSTWA

W niedzielę 4 września 2016 r. do grona żeglarzy, których upamiętniono w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, dołączył Bolesław K. Kowalski - kapitan "Daru Opola" i "Śmiałego" w pionierskich wyprawach w latach 50. i 60. oraz współzałożyciel Bractwa Wybrzeża. Około sto osób - rodzina, samorządowcy, towarzysze z rejsów, członkowie Bractwa Wybrzeża i mieszkańcy Gdyni - było obecnych na odsłonięciu tablicy.

Uroczystości nie przeszkodziła deszczowa pogoda - atmosfera była podniosła, a kapitan Bolesław Kazimierz Kowalski ciepło wspominany. "Był to bardzo dobry kapitan, trochę kontrowersyjny, ale za to bardzo dobrze przygotowany i świetnie szkolił ludzi. Najważniejsze jednak, że był jednym z niewielu organizatorów polskiego życia żeglarskiego zaraz po wojnie" - wspominał Jerzy Knabe, uczestnik legendarnego rejsu na jachcie „Śmiały" w 1966 roku i kapitan Bractwa Wybrzeża. "Kowalski był Magellanem polskiego żeglarstwa" - dodaje Krzysztof Baranowski, samotnik, pisarz i twórca „Szkoły pod żaglami". "Otworzył on nam drogę najpierw „Darem Opola" na Morze Śródziemne, a potem „Śmiałym" na oceany. Był niełatwym człowiekiem, ale tylko tacy ludzie są w stanie przeprowadzić niezwykle trudne przedsięwzięcia. Nasuwa mi się porównanie z Magellanem, ponieważ miał podobny charakter" - opowiada Baranowski.

Tablicę poświęcił Duszpasterz Ludzi Morza, o. Edward Pracz. Nie zabrakło również kwiatów, które pod tablicą złożyła małżonka Bolesława K. Kowalskiego Teresa Kowalska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Beata Szadziul oraz wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a jednocześnie komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica Edward Kinas. W odsłonięciu tablicy licznie udział wzięli członkowie Bractwa Wybrzeża - Mesy Kaprów Polskich, którzy w dniach 3-4 września obchodzili w Gdyni swoje 50-lecie. Imprezę wzbogacił znakomity Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny".

Aleja Żeglarstwa Polskiego jest jedną z inicjatyw Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego i Zdzisława Pieńkawy.


A+  A-