"KORMORAN" NA PRÓBACH

Pierwsza nowa jednostka dla Marynarki Wojennej RP w XXI wieku przechodzi cykl kompleksowych prób morskich. Niszczyciel min "Kormoran" zbudowany przez gdańską stocznię Remontowa Shipbuilding jest prototypem serii trzech jednostek, które zasilą naszą flotę.

To prawdziwy przełom w procesie modernizacji naszej Marynarki Wojennej. Po wielu latach redukcji sił morskich pierwszy nowoczesny okręt podniesie niebawem biało-czerwoną banderę. Wybudowany według polsakiego projektu i w polskiej stoczni. Próby manewrowe wypadły znakomicie. 

To już druga seria testów, jakie przeszedł "Kormoran". W lipcu sprawdzane były urządzenia, instalacje i systemy ogólnookrętowe, wyposażenie specjalistyczne oraz system dowodzenia i kierowania środkami walki. W kolejnej serii prób sprawdzano zwrotność oraz niektóre systemy łączności. Okręt rozpędzał się do maksymalnej prędkości, a następnie musiał wyhamować w krótkim czasie. Wykonywał też różnego rodzaju manewry. Wykazał się znakomitą manewrowością - niemal w miejscu wykonywał zwroty o 180 stopni. Sprawdzano także systemy wentylacji, klimatyzację, łączność między poszczególnymi działami oraz łączność zewnętrzną. Kolejne testy odbędą się we wrześniu.

Głównym przeznaczeniem okrętu jest poszukiwanie i zwalczanie min morskich, przeprowadzanie jednostek morskich przez akweny zagrożenia minowego, rozpoznanie torów wodnych, zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi oraz stawianie min. Okręt ma działać na Bałtyku, Morzu Północnym i innych akwenach podczas misji sojuszniczych. 


A+  A-