Mini Przegląd Filmów Morskich Legendy Morskiej Gdyni

Miasto Gdynia zaprasza na II Mini Przegląd Filmów Morskich 19 oraz 26 listopada. W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się w tym roku pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. Obraz kinowy pozwala w sposób niezwykle sugestywny przenieść odbiorcę w realia pokazywanych historii, wydarzeń oraz opowieści.

Mini Przegląd Filmów Morskich
Legendy Morskiej Gdyni 

19.11 oraz 26.11
godz. 17:00-19:30 

Sala Multimedialna Gdynia InfoBox, 
ul. Świętojańska 30
Gdynia,
wstęp wolny
Miasto Gdynia zaprasza na II Mini Przegląd Filmów Morskich 19 oraz 26 listopada. 
W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się w tym roku pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. Obraz kinowy pozwala w sposób niezwykle sugestywny przenieść odbiorcę w realia pokazywanych historii, wydarzeń oraz opowieści. 
Druga, w tym roku edycja Mini Przeglądu Filmów Morskich, została zaplanowana w dniach 19 oraz 26 listopada, godz. 17:00-19:30. 
w sali multimedialnej Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30. Na najbliższy przegląd wybrano m.in. najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego Henryka Szaro - "Zew Morza" (1927 r.), zrekonstruowany cyfrowo w 2015 r. przez ekspertów z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, ponadto znakomite norwesko-fińskie dzieło kina dokumentalnego pt. "Nurkowanie w nieznane" w reż. Juan Reina (2016 r.) oraz filmy krótkometrażowe m.in. "Rejs nr 1476" realizacja Jerzy Boj (o ostatnim rejsie s/s "Sołdka") czy reportaż z wizyty "Daru Młodzieży" w Singapurze w czasie "Rejsu Niepodległości".

Program seansów:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
19 listopada, godz. 17:00-19:30
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
• "Rejs nr 1476" 13 min. 20 sek. (1981 r.) reż. Jerzy Boj
• "Rejs Niepodległości Półmetek" (2018 r.) 16 min. "Dar Młodzieży" w Singapurze, produkcja Janusz Cieliszak
• "Horyzonty" 11 min., (2018 r.) reż. Konrad Kosycarz (Gdyńska Szkoła Filmowa)
• "Nurkowanie w nieznane" reż. Juan Reina (premiera w 2016 r.), Norwegia, Finlandia
wprowadzenie do filmów:
• Aleksander Jakub Gosk, ekspert i publicysta morski, w-ce dyr. MMW
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
26 listopada, godz. 17:00-19:30 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
• "Zew Morza", 2 h 6 min, Polska, film archiwalny, 1927 r. (film został odrestaurowany w 2013 r.)
wprowadzenie:

  • Michał Pieńkowski - ekspert, filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, współautor odrestaurowania filmu w 2013 r.
  • Krzysztof Kornacki, filmoznawca, wykładowca akademicki


Opisy filmów:
~~~~"Nurkowanie w nieznane"~~~~~
Podczas dalekiego nurkowania w jaskini Plura w północnej Norwegii zdarzyły się dwa śmiertelne wypadki. Oficjalna akcja wydobycia ciał została zakończona przez miejscowe i brytyjskie władze, ze względu na zbyt duże ryzyko. Nurkowanie w nieznane opowiada o fińskich nurkach, którzy w tajemnicy podejmują się misji wydobycia ciał przyjaciół na powierzchnię. Mimo że wszyscy mają na koncie wiele głębokich nurkowań, to zadanie będzie dla nich trudne - będą musieli znaleźć się ponownie w miejscu, gdzie parę tygodni wcześniej sami nieomal nie stracili życia. Film wykorzystuje autentyczne ujęcia z dnia tragedii oraz późniejszy materiał z wielu kamer, pracujących na powierzchni i głęboko pod wodą. Relacja z akcji transportu ciał jest poruszająca. To historia o niebezpiecznej misji i o tym, że ci przyjaciele są gotowi przyjść sobie nawzajem z pomocą, nawet jeśli wiąże się to z zagrożeniem życia.
~~~~"Zew Morza" ~~~~
Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. Film został zrekonstruowany w 2013 roku przez Filmotekę Narodową w ramach projektu Nitrofilm. 
Opis akcji: Marzący o dalekich podróżach Stach zostaje oficerem na żaglowcu handlowym i zdobywa serce córki jego właściciela. Przybywając do rodzinnej wsi, spotyka towarzyszkę dziecięcych zabaw, Hankę. 
~~~~"Rejs nr 1476"~~~
Film dokumentalny z 1981 roku o ostatnim rejsie s/s Sołdek. Poetycka opowieść o statku parowym, rudowęglowcu, pierwszym zbudowanym w polskiej stoczni.

~~~~ Horyzonty ~~~~
Krótkometrażowy film dokumentalny. Krótki zapis z rejsu grupy żeglarzy. 11 min. 21. sek. 
Realizacja: Konrad Kosycarz
Montaż: Celina Przyklęk
Muzyka: Janek Korczyński


A+  A-