Mini przegląd filmów morskich w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 26 lutego, godz. 17:00-20:00 Zapraszamy na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich w Gdyni, przygotowaną we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni

Zapraszamy na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich w Gdyni, przygotowaną we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Pomysł na przeglądy kina morskiego powstał w ramach realizacji projektu Legenda Morska Gdyni. Ideą pokazów jest wykorzystanie bogatych zasobów polskiej oraz europejskiej filmografii, głównie dla przypomnienia wybranych, ważnych wątków lub nieznanych epizodów z historii morskiej RP.
Obraz kinowy pozwala na bliskie przeżywanie pokazywanych wydarzeń oraz opowieści. 
Dodatkowo widzowie mają możliwość udziału w dyskusji o filmie oraz wysłuchania specjalnie przygotowanego wprowadzenia do pokazu filmów - Aleksandra Jakuba Goska, nieocenionego eksperta Legendy Morskiej, wieloletniego redaktora "Morza", a obecnie wicedyrektora Muzeum Marynarki Wojennej. 


Program seansów 17:00-20:00 (wstęp wolny):

Miejsce: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B, sala multimedialna

Wprowadzenie - Aleksander Gosk

-       "Rejs nr 1476" 13 min. 20 sek. (1981 r.) reż. Jerzy Boj

-       "Rejs" - (1962 r.) reportaż z rejsu praktykanckiego z uczniów Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni na żaglowcach "Janek Krasicki" i "Henryk Rutkowski", reż. Sergiusz Sprudin,

-       "Ostatni Prom", 1 h .26 min. (1989 r.), dramat, film polityczny, reż. Waldemar Krzystek 
dyskusja po filmach

 

Opisy filmów:

"Rejs nr 1476"
Film dokumentalny z 1981 roku o ostatnim rejsie s/s Sołdek. Poetycka opowieść o statku parowym, rudowęglowcu, pierwszym zbudowanym w polskiej stoczni.

"Rejs "
Reportaż Sergiusza Sprudina z rejsu praktykanckiego z uczniów Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni na żaglowcach "Janek Krasicki" i "Henryk Rutkowski".

"Ostatni Prom "
Akcja filmu toczy się w przededniu stanu wojennego na promie płynącym do Hamburga. Większość pasażerów wyjeżdża do Niemiec z zamiarem pozostania tam na zawsze. Podczas rejsu kapitan promu dowiaduje się o ogłoszeniu stanu wojennego i zgodnie z rozkazem zawraca statek do Polski. Pasażerowie zaczynają domyślać się, że dzieje się coś niedobrego. Postanawiają skorzystać z tego, że w okolicy pojawiły się kutry niemieckie i uciekają z promu. 

 


A+  A-