MORSKI ZWIADOWCA W GDYNI

W środę 26 października do Gdyni wpłynął, należący do sił morskich Francji okręt rozpoznania radioelektronicznego „Dupuy de Lôme”. Do 2 listopada cumować będzie przy Nabrzeżu Francuskim, ale nie zostanie udostępniony do zwiedzania. Jest to okręt o długości 101,7 m, szerokości 15,8 m oraz wyporności pełnej 4000 ton.

Okręt działa przede wszystkim na potrzeby Dyrekcji rozpoznania wojskowego, która podlega ministerstwu obrony i pracuje na rzecz wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Wprowadzony do służby 23 czerwca 2006 r., został zaprojektowany przez francuska firmę Thales Naval France i zbudowany w holenderskiej stoczni Royal Niestern Sander. Zastosowanie norm cywilnych oraz wprowadzona szeroko automatyzacja pozwoliły na ograniczenie stałej załogi do 33 marynarzy. Dodatkowo można zaokrętować 77 specjalistów wywiadu elektronicznego. którzy zajmują się odbiorem, analizą i namierzaniem sygnałów łączności i sygnałów radiolokacyjnych.

„Dupuy de Lôme”  został tak zaprojektowany i zorganizowany, że może przez większość czasu przebywać poza bazą. W sumie może być dostępny operacyjnie przez 350 dni w roku, z czego 240 dni może spędzić na morzu. Jest to możliwe ponieważ „Dupuy de Lôme” ma dwie stałe załogi liczące po 66 osób (33 marynarzy i 33 specjalistów rozpoznania).

Na razie wiadomo, że „Dupuy de Lôme” przybył do Gdyni z rutynową wizytą. Nie ma informacji jakie szczegółowe zadania wykonuje na Bałtyku.

fot. Maksymilian Dura (Defence 24)

 


A+  A-