NAJWIĘKSZA HYBRYDA ŚWIATA

Gdyńska Stocznia CRIST rozpoczyna prace produkcyjne nad budową w części wyposażonego promu pasażersko-samochodowego dla norweskiego armatora. W piątek 14 lipca odbyło się pierwsze cięcie blach kadłuba. Jednostka jest określana mianem największego promu hybrydowego świata.

Jednostka o długości 160 metrów i szerokości ponad 27 metrów zabierze na pokład 2 tysiące pasażerów oraz 500 pojazdów osobowych. Czas podróży na planowanej trasie jednostki wyniesie zaledwie 20 minut. Będzie to możliwe dzięki parametrom i wyposażeniu promu, zapewniającym wysoką manewrowość, oraz wydajnemu układowi napędowemu. Statek ma być wyposażony w hybrydowy system napędu głównego - spalinowo-elektryczny.

Proces ładowania baterii, w które zostanie wyposażona jednostka, odbywać się będzie każdorazowo podczas postoju w porcie przy pomocy kabla zasilającego ze specjalnych obiektów nabrzeżnych Color Line lub na samym pokładzie statku.

Prom o numerze stoczniowym NB 311 i nazwie "Color Hybrid" wejdzie do eksploatacji latem 2019 roku i zastąpi na trasie Sandefjord-Strömstad (Norwegia-Szwecja) o połowę mniejszą jednostkę Bohus, która na pokład może zabrać do 1 165 pasażerów oraz 240 pojazdów osobowych.

W części wyposażona jednostka dla norweskiego armatora powstaje w stoczni CRIST, ostatnie prace wykończeniowe będą realizowane w norweskiej stoczni Ulstein, natomiast odbiorcą finalnym jest Color Line, jeden z największych operatorów promowych w Norwegii. 

 


A+  A-