Operacja Żagle Gdyni

Dwa największe żaglowce świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku - to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Gdynia po raz szósty w historii ugości flotę wielkich żaglowców. Tym razem impreza upamiętni 40-rocznicę historycznej Operacji Żagiel - pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w tej części Europy.

Organizatorom udało się zaprosić 7 dużych jednostek, które odwiedziły Gdynię cztery dekady temu. Przy gdyńskich nabrzeżach ponownie zacumują takie jednostki, jak rosyjski Kruzenshtern, szwedzki Falken, niemiecki Seute Deern oraz nasze - Zawisza Czarny i Generał Zaruski. Francuski szkuner Etoile przypłynie na Bałtyk po raz pierwszy od 1974 roku, ciekawostką z pewnością będzie niemiecka brygantyna Greif, która czterdzieści lat temu wystąpiła w Gdyni jako Wilhelm Pieck pod banderą NRD. 

W tegorocznej imprezie wezmą też udział żaglowce, których wówczas w Gdyni nie było. Przede wszystkim rosyjski Sedov, największy żaglowiec świata, a także replika fregaty cara Piotra I - Shtandart oraz bliźniak Daru Młodzieży - Mir. Wielkim wydarzeniem będzie wizyta portugalskiego czteromasztowca Santa Maria Manuela, który jako pierwszy żaglowiec z kraju Henryka Żeglarza zawinie do Polski. Ze Szwecji przypłynie dwumasztowy Tre Kronor af Stockholm, Litwę reprezentować będzie Brabander, Łotwę Palsa, a reprezentację żaglowców niemieckich, oprócz wspomnianych Seute Deern i Greifa, uzupełni 50-metrowy Roald Amundsen. 

Poza tym prawie wszystkie największe polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Pogoria, Fryderyk Chopin, Iskra II, Zawisza Czarny i Generał Zaruski. W honorowej roli wystąpi statek-muzeum Dar Pomorza, którego zwycięstwo w regatach The Cutty Sark Tall Ships Races 1972 otworzyło Gdyni drogę do organizacji Operacji Żagiel dwa lata później. Specjalnie na czas zlotu, biała fregata zostanie przeholowana na dawne miejsce bliżej wyjścia z portu, tak, by mogła znów stanąć obok swojego następcy - Daru Młodzieży. 

Podczas Operacji Żagle Gdyni żaglowce będzie można zwiedzać, a na niektórych... popłynąć w rejs. To tegoroczna nowość. Dlatego mniejsze jednostki, których wyjście z portu nie wymaga holowników i skomplikowanej logistyki, będą kilka razy dziennie wypływać w dwugodzinne rejsy. Bilety będzie mógł kupić każdy jeszcze przed imprezą za pośrednictwem strony internetowej Operacji Żagle Gdyni - www.gdynia.pl/zagle. 

15 i 16 sierpnia, na scenie na terenie Dalmoru, odbędzie się festiwal, podczas którego wystąpi czołówka polskich artystów tworzących ten gatunek muzyki. Tyleż nietypowe, co spektakularne wydarzenie czeka publiczność w niedzielę, 17 sierpnia. To będzie dzień muzyki pod żaglami. Na środku basenu Prezydenta zakotwiczą Zawisza Czarny i Generał Zaruski, które zostaną podświetlone, a na ich pokładach odbędą się koncerty - szantowy i rockowy. Na zakończenie wieczoru niebo nad Gdynią rozjaśnią sztuczne ognie.

Kulminacją czterodniowego święta żeglarstwa będzie parada żagli - 18 sierpnia. Tym razem, odbędzie się popołudniu. Jednostki zaczną wychodzić z portu od godz. 16.00, a około godz. 18 pokażą się gdyńskiej publiczności pod żaglami w szyku paradnym. 

Więcej: 6019-operacja-zagle-gdyni-2014


A+  A-