Pamięci Józefa Conrada Korzeniowskiego

Gdyńską tradycją stało się honorowanie pamięci Józefa Conrada - Korzeniowskiego poprzez spotkania pod jego pomnikiem - 3 sierpnia - w rocznicę śmierci pisarza. W miniony, rocznicowy poniedziałek, jak co roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Nautologicznego i profesora Daniela Dudy, pojawiły się kwiaty pod pomnikiem wielkiego Polaka, marynarza, najwybitniejszego marynisty światowej literatury.

 Pamięć Conrada uhonorowali: wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, delegacje Urzędu Morskiego, Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Związku Piłsudczyków. Akademię Morską w Gdyni reprezentowali studenci Wydziału Elektrycznego odbywający aktualnie praktykę morską na statku "Horyzont II".

O gdyńskiej conradowskiej tradycji mówił nestor pomorskiego dziennikarstwa, red. Tadeusz Jabłoński, inicjator powstania pomnika Józefa Conrada Korzeniowskiego na końcu Mola Południowego.   

Józef Conrad Korzeniowski zmarł 91 lat temu - 3 sierpnia 1924 roku. Gdyński pomnik autorstwa Zdzisława Kosedy i Wawrzyńca Sampa odsłonięto w 1976 roku. Ma kształt stylizowanego żagla przypominającego galion żaglowca, z popiersiem pisarza od strony frontowej. Poniżej cytat: „Nic tak nie nęci, nie rozczarowuje i nie zniewala jak życie na morzu". Z lewej strony cokołu napis: „Teodor Józef Konrad Korzeniowski 1857-1924". Z prawej strony cokołu napis: „Joseph Conrad". Nad cokołem z tyłu pomnika autograf pisarza oraz tytuły kilku jego dzieł: „Tajfun", „Lord Jim", „Zwycięstwo", „Smuga cienia", „Jądro ciemności".

Zdjęcia: Bogdan Popescu (MBP - wolontariusz EVS) 


A+  A-