Pogrzeb pomordowanych komandorów

15 i 16 grudnia w Helu i Gdyni - Oksywiu odbyły się uroczystości pogrzebowe trzech komandorów - Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza, Zbigniewa Przybyszewskiego - zamordowanych w 1952 roku przez komunistyczny reżim.

W 65 rocznicę mordu sądowego na oficerach Marynarki Wojennej, odbyły się państwowe uroczystości pogrzebowe, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uczczono pamięć  zamordowanych oficerów, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane na tzw. "łączce" Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

Był to pierwszy etap powstawania monumentalnej "Kwatery Pamięci" na morskim klifie oksywskiego cmentarza Marynarki Wojennej. Spoczęły tam prochy bohaterów Marynarki Wojennej - Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza i Zbigniewa Przybyszewskiego - ofiar stalinowskiego terroru.

Na rocznicę stulecia Polskiej Marynarki Wojennej - 28 listopada 2018 roku - po zakończeniu budowy "Kwatery Pamięci", planowane jest sprowadzenie z Francji prochów dowódcy floty, admirała Józefa Unruga.


A+  A-