Przegląd Filmów Morskich - Muzeum Marynarki Wojennej

I Przegląd Filmowy Legendy Morskiej Gdyni, 28 sierpnia, Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B.

I Przegląd Filmowy Legendy Morskiej Gdyni

  • 28 sierpnia 2018
  • Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B

W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. Obraz kinowy pozwala w sposób niezwykle sugestywny przenieść odbiorcę w realia pokazywanych historii, wydarzeń oraz opowieści. Do pierwszego w tym roku pokazu filmowego (wtorek 28 sierpnia, godz. 18:00-20:00, Muzeum Marynarki Wojennej) zostały wybrane trzy atrakcyjne tytuły kina dokumentalnego – dwa poświęcone wybitnym ludziom morza i jeden o legendarnym statku polskiej floty – transatlantyku m/s „Batory”. Wszystkie pokazy będą dodatkowo poprzedzone wprowadzeniem eksperta lub autorów filmu. 

Sprawdzić siebie

- to przejmująca opowieść o pasji, determinacji i charakterze. Bohaterem znakomitego dokumentu w reżyserii Jerzego Szotkowskiego jest Leonid Teliga. Żeglarz, pisarz, dziennikarz, oficer piechoty i lotnictwa – uczestnik II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku zbudował w Gdyni za własne pieniądze pełnomorski jacht „Opty”, na którym opłynął samotnie świat pod żaglami. Jako pierwszy Polak, jeden z pierwszych w historii jachtingu. W filmie Leonid Teliga opowiada o narodzinach pomysłu wielkiej wyprawy, problemach w jej realizacji, o samym rejsie, wreszcie o dręczącej żeglarza poważnej chorobie a także wielkim pragnieniu dokończenia rejsu wbrew problemom zdrowotnym. 

TED

– to z kolei filmowy portret kapitana Tadeusza Olechnowicza, ostatniego komendanta „Daru Pomorza” i pierwszego „Daru Młodzieży”. Był jednym z legendarnych kapitanów naszych żaglowców, całego polskiego szkolnictwa morskiego. Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1957 roku. Świetny marynarz, waleczny żeglarz, człowiek o niezwykłym uroku osobistym, znakomity ambasador biało-czerwonej bandery. 

 

Statek 

 „Statek” – to miniatura filmowa Katarzyny Sędek, opowiadająca o nieistniejącym już specyficznym świecie pasażerskiej żeglugi i jej najsłynniejszym reprezentancie – transatlantyku „Batory”. Reportaż opiera się na równoległej opowieści dwóch weteranów z „Batorego” – Edwarda Obertyńskiego i Emila Piechowicza oraz amatorskich materiałach filmowych nakręconych podczas podróży statku. Zobaczymy na archiwalnych kadrach m.in. wybitnych kapitanów i wybitnych polskich artystów podróżujących „Batorym” na gościnne występy za oceanem. 

  • Wstęp na filmy w ramach przeglądu jest wolny

#Teliga #leonidteliga #MSBatory #DarPomorza #TadeuszOlechnowicz#DarMłodzieży #EdwardObertyński #EmilPiechowicz #Statek #opty#LegendaMorskaGdyni #Statek #Transatlantyk #PaństwowaSzkołaMorska#AkademiaMorska #


A+  A-