Święto Morza - Gdynia 2014

W siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni podpisano list intencyjny dotyczący współpracy przy organizacji Święta Morza 2014. Przypomnijmy, że reaktywacja obchodów Święta Morza w Gdyni, nawiązująca do przedwojennych tradycji, miała miejsce w ubiegłym roku.

List intencyjny  podpisali przedstawiciele organizatorów - prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, a jednocześnie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt.ż.w. Andrzej Królikowski, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, kmdr Mirosław Mordel,  prorektor Akademii Morskiej w Gdyni do spraw morskich Henryk Śniegocki, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej Jerzy Lewandowski, burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz i prezes POZŻ Bogusław Witkowski.
 
 Przedstawione również zostały pierwsze szczegóły planowanych wydarzeń. Harmonogram wciąż jest tworzony. Już teraz jednak można powiedzieć, że podczas tegorocznego Święta Morza będzie jeszcze więcej wydarzeń niż rok wcześniej i będą one bardziej różnorodne.
 
Święto rozpocznie się 21 czerwca o godz. 12 na morzu, a zakończy Świętem Marynarki Wojennej 29 czerwca. W międzyczasie odbędzie się pięćdziesiąt różnego rodzaju imprez o morskim charakterze. Będą pokazy działań antyterrorystycznych na morzu, pokazy ratownictwa, zwiedzanie jednostek pływających, dni otwarte morskich instytutów naukowych, muzeów i wyższych uczelni, wystawy, spotkania, regaty i konferencje.
 
Podobnie jak w ubiegłym roku turyści będą mogli skorzystać z oferty bezpłatnych rejsów po Zatoce Gdańskiej (tym razem na pokładach jachtów „Copernicus” i „Kneź”). W harmonogramie jest „biała sobota” w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jak również turniej bokserski, który odbędzie się na Skwerze Kościuszki. Stałe punkty programu to Cudawianki, Piknik Rodzinny w Orłowie i Gdyńska Mila Nurkowa. W ramach udziału Akademii Morskiej m.in. zwiedzanie „Daru Młodzieży”, efektowny pokaz stawiania żagli przy nabrzeżu, wycieczki edukacyjne po obiektach przy ul. Morskiej i Al. Jana Pawła II, uroczyste pożegnania statków szkoleniowych wychodzących na zloty żaglowców („Dar Młodzieży”) i na arktyczny Spitsbergen („Horyzont II”).
 
Święto Morza ma charakter otwarty. W jego programie znaleźć może się każda morska impreza. Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do projektu proszeni są o kontakt z Biurem Prasowym Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, które zajmuje się bieżącą koordynacją i obsługą informacyjną Święta Morza. 

Program i kontakt: www.swietomorza.eu.
 


A+  A-