TRANSATLANTYK BATORY - powitania 1966, pożegnania 1969

Od 6 grudnia Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na znakomitą wystawę fotografii Stefana Figlarowicza i Niny Smolarz, poświęconą fragmentowi legendy polskich transatlantyków - dwóm epizodom związanym ze statkami z królem Stefanem Batorym w nazwie.

Stefan Figlarowicz tak pisze we wstępie do wystawy:
 
"Fotografie Batorego, które robiłem w 1966 i 69 roku  należą do pierwszych moich fotoreportaży. Notka prasowa w lokalnej gazecie o przyjeździe transatlantyka do Gdyni wydała mi się interesująca. Pojawiłem się na Dworcu Morskim, przyglądając się, ważnym dla reportera – twarzom, emocjom i sytuacjom oczekujących oraz pasażerów - powracających z innego świata.  
Natomiast trzy lata później wspólnie z Niną Smolarz zainspirowani opowieściami o pracy plastyczki PLO Basi Górskiej, udaliśmy się na Dworzec Morski po raz drugi, by podziwiać wnętrze i przyglądać się żegnającym oraz udającym się w pierwszy rejs pasażerom oraz projektantom Stefana Batorego.  
Dziś, z perspektywy czasu, w epoce podróży lotniczych oraz internetowych, prezentowane zdjęcia stają się oprócz przyczynku do historii fotoreportażu dokumentem historii – reliktem celebry towarzyszącej tajemniczym dalekim podróżom w nieznane.

Na wspólny wspomnieniowy rejs Batorym popłynęli ze swoimi opowieściami i pamiątkami pasażerowie i członkowie załogi, a także ich rodziny i znajomi tworząc w ten sposób fragment historii rejsów naszego Transatlantyka – ms Batory (1936-1969) i tss Stefan Batory (1969-1988)".
 
 
Wystawę przygotował Stefan Figlarowicz z Zespołem - Anną Makowską i Arkiem Staniszewskim

LMG poleca.


A+  A-