Unikat - ORP "Garland" w fotografii !

Jeszcze tylko do jutra obejrzeć będzie można, w lokalu dawnych delikatesów Admir przy ul. Władysława IV w Gdyni, unikatową wystawę wojennych fotografii, pokazujących życie polskich marynarzy na pokładzie ORP "Garland". Autorem zdjęć jest członek załogi - st. marynarz Henryk Nowakowski, a wystawę zorganizowały Fundacja Kulturalne Pomorze, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i gdyńscy pasjonaci historii.

HMS "Garland" - brytyjski niszczyciel, przekazany Polskiej Marynarce Wojennej, służył pod biało-czerwoną banderą jako ORP "Garland", w latach 1940–1946.

Zdjęcia ukazują marynarską codzienność na pokładzie okrętu, zarówno w czasie zajęć służbowych jak i w chwilach wolnych. Autor fotografii st. marynarz Henryk Nowakowski brał m.in. udział w słynnej bitwie niszczyciela z niemieckim lotnictwem w 1942 r., podczas obrony konwoju PQ-15 do Murmańska. Ciężko ranny, leczył się w szpitalach Archangielska i Murmańska. Powrócił do Anglii wraz z transportem rannych na pokładzie alianckiego okrętu. Poddany dalszemu leczeniu i rehabilitacji został jednak inwalidą. Do kraju po wojnie nie wrócił. Za wojenne zasługi odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych, także innymi odznaczeniami zarówno polskimi, brytyjskimi jak i amerykańskimi.

Zbiór fotografii przekazała na dwa lata przed śmiercią siostra Henryka Nowakowskiego, pani Bronisława Karwowska, wdowa po Czesławie Karwowskim, zamordowanym w Piaśnicy szefie Referatu Bezpieczeństwa Publicznego Komisariatu Rządu w Gdyni. Właścicielem zdjęć jest Jarosław Drozd.

Wystawa prezentowana będzie do14 grudnia 2013 r. w lokalu dawnych delikatesów Admir w Gdyni na ul. Władysława IV 46, w godz. 9.00-18.00. Wstęp wolny!


A+  A-