13 sierpnia 1923 r. - data magiczna

Dokładnie 90 lat temu - 13 sierpnia 1923 roku dwa wydarzenia mocno zapisały się w historii morskiej Polski. Tego dnia do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski - parowiec "Kentucky", a na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny "Lwów", przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.

Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków - tak nazywała się ta pierwsza gdyńska przystań morska - przyjął "Kentucky" w trybie awaryjnym. Gdańsk ze względów sanitarnych nie zezwolił na zawinięcie francuskiego parowca. Statek przypłynął po grupę polskich emigrantów opuszczających kraj. Zapewnienie dłuższego pobytu na wybrzeżu tak licznej grupie nie było mozliwe, stąd decyzja o zaokrętowaniu emigrantów właśnie w Gdyni. 

Z historią polskiej emigracji związana jest także pionierska, oceaniczna podróż "Lwowa". Ideą rejsu było dotarcie żaglowca do Brazylii, kraju licznej polskiej społeczności emigracyjnej. Wieziono polskie produkty, które jak sądzono, będą przydatne brazylijskim rodakom, także wyroby rękodzieła, wystawę prezentującą stary kraj. Rejs o wymiarze także propagandowym, stanowić miał pierwszy pomost nad oceanem między odrodzoną Polska a Polonią w Brazylii. Statek i jego załoga spotkali się z entuzjastycznym i wzruszającym przyjęciem w emigracyjnych środowiskach.

A sama podróż przeszłą do morskiej legendy. Wystarczy wymienić niektórych uczestników tego rejsu - Antoni Garnuszewski - dyrektor Szkoły Morskiej w Tczewie, Tadeusz Ziółkowski - komendant "Lwowa", oficerem nawigacyjnym i kierownikiem nauk był kpt.ż.w. Mamert Stankiewicz, starszym oficerem Konstanty Maciejewicz, radiotelegrafistą Alojzy Kwiatkowski. Wszyscy mocno zapisani w morskiej historii Polski. Podobnie jak uczniowie - później wybitni kapitanowie naszej floty - jak choćby Stanisław Kosko, Tadeusz Meissner, Jan Ćwikliński i wielu innych.

Dwa wydarzenia w miejscach odległych o tysiące kilometrów - pierwszy pełnomorski statek w Gdyni i po raz pierwszy polska bandera na równiku - chrzest równikowy na żaglowcu "Lwów". Dwa symboliczne fundamenty morskiej historii Polski pod datą 13 sierpnia 1923 r.

13 sierpnia 1923r. - parowiec "Kentucky" cumuje w Gdyni 13 sierpnia 1923 r. - na pokładzie "Lwowa" świętowanie przejścia równika (ilustr. z Tadeusz Dębicki, "Z dziennika marynarza")

A+  A-