Dlaczego Szlak Legendy Morskiej Gdyni?

Bo Gdynia to fenomen w polskiej historii. Miasto zbudowane przez jedno pokolenie na nadmorskich piaskach. Wyraz narodowych ambicji do bycia suwerennym i znaczącym państwem na mapie Europy.
Polskie okno na świat zlokalizowane na dziewiczym bałtyckim brzegu. Dlatego Gdynia i morze, to w powszechnej świadomości Polaków terminy nierozłączne.

Legenda Gdyni pisana była od pierwszych dni budowy miasta i portu. Pisana przez społeczeństwo całego kraju. Tutaj ulokowana była duma II Rzeczypospolitej, pionierski mit założycielski i przykład ekonomicznego sukcesu.

Morska legenda Gdyni zatem, to opowieść o wielkich ambicjach, wizjonerskich planach, szerokim wyjściu na świat odrodzonego państwa. Niemal każdy element gdyńskiej historii i współczesności związany jest z morzem. Pełnomorski port to wciąż gospodarcza dominanta Gdyni. Architektura gdyńskiego śródmieścia czerpiąca z okrętowej stylistyki, miejsca będące kamieniami milowymi rozwoju morskiej Polski. Specyficzna gdyńska społeczność, ukształtowana na morzu i w służbie dla morza. Wielopokoleniowe często rody marynarzy, rybaków, żeglugowców, stoczniowców, portowców, żeglarzy. Wytyczenie szlaku Legendy Morskiej Gdyni to próba opowiedzenia tej fascynującej historii poprzez jej, pozostawione w mieście, wyraziste ślady. O różnej skali i randze - budynki, pomniki, miejsca, statki, okręty, ludzi. Zapoznanie się ze Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni pozwoli zrozumieć jak morze ukształtowało miasto, zdeterminowało jego zmienny w czasie rozwój.

Franciszek Sokół, Komisarz Rządu, „Żyłem Gdynią”

„Gdynia - to największy interes, jaki kiedykolwiek nasza Rzeczpospolita zrobiła.”

Franciszka Cegielska, Gdynia – fascynujące wyzwanie (1996)

„Gdynia jest miastem niezwykłym, zbudowanym z marzenia – o morzu, o wolnym dostępie do świata, o dobrobycie. ( Te marzenia towarzyszą nam również dzisiaj, gdy myślimy o przyszłości Gdyni.”)

A+  A-