"Horyzont II" powrócił

Z trzytygodniowej podróży na arktyczną wyspę Spitsbergen powrócił dziś statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Był to już 31 rejs statku na stację polarną Polskiej Akademii Nauk w Hornsundzie.

„Horyzont II” zawiózł na stację zaopatrzenie oraz grupę polarników, którzy przez najbliższy rok stanowić będą personel zimujący na Spitsbergenie.  Zmienili ostatnią grupę zimowników, którzy wrócili właśnie do kraju.
Polarną przygodę przeżyli w Arktyce trzej licealiści – laureaci konkursu „Mój wymarzony Spitsbergen” organizowanego w ramach programu edukacyjnego Eduscience. Tygodniowy pobyt na wyspie  pozostawił niezatarte wspomnienia.
„To było naprawdę fantastyczny czas – więcej niż mówiła nam wyobraźnia.  Miejsce, Spitsbergen to naprawdę kraina magiczna. Krajobrazy, lodowce, po których chodziliśmy, chaty traperów w których nocowaliśmy, tam się po prostu chce być. Klimat na samej stacji, ludzie tam pracujący – czuliśmy się wśród nich świetnie…” – to ich pierwsze wrażenia po zacumowaniu.
„Rejs przebiegł  w niezłych warunkach, jedynie podczas powrotu przez 3 doby było trochę  sztormowo”– relacjonuje kpt. ż.w. Waldemar Frankiewicz.  W  podróży brała udział 20-osobowa grupa studentów  II roku Wydziału Mechanicznego, odbywających praktykę programową - „Spisywali się znakomicie. Przeszli praktykę we wszystkich działach: pokładowym, mechanicznym, elektrycznym, hotelowym. Ocena praktyk - same piątki, w tym 3 wyróżnienia” – tak ocenia kapitan swych podopiecznych.     
„Horyzont II” w niedzielę przyjmuje kolejną grupę praktykantów – tym razem studentów I roku Wydziału Nawigacyjnego – przechodzić będą na statku 30-dniowe szkolenie w krótkich rejsach bałtyckich. Następnie 22 sierpnia ponownie ruszy na Spitsbergen.  W ramach miesięcznej podróży, obok polskich polarników, zaokrętuje w stolicy wyspy Longyearbyen  grupę naukowców z 7 krajów, którzy na pokładzie statku dotrą do najbardziej na północ  położonych  fiordów  w ramach badawczych warsztatów terenowych.   

Laureaci konkursu z władzami Akademii Morskiej przed rejsem

A+  A-