100 lat po "Titanicu"

To hasło przyjęte przez IMO (Międzynarodową Organizację Morską) dla tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Morza. Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej wyznaczyło termin kulminacji obchodów w Polsce na 28 września. Będzie to m.in. dzień otwartych baz SAR.

Punktem kulminacyjnym światowych obchodów będzie spotkanie w londyńskiej siedzibie IMO 27 września. Zatonięcię "Titanica", obok tragicznych aspektów wielkiej morskiej katastrofy, było niezwykle ważnym wydarzeniem w historii tworzenia prawodawstwa morskiego. Dlatego Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), która jest obecnie głównym strażnikiem bezpieczeństwa statków, organizuje tegoroczny Międzynarodowy Dzień Morza pod hasłem "Sto lat po Titanicu".     Na całym świecie uroczystości będą się odbywały dowolnego dnia w tygodniu, pomiędzy 24 a 28 września.

Pod poniższym adresem znaleźć można: Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO, pana Koji Sekimizu, z okazji Światowego Dnia Morza 2012:

 http://www.umgdy.gov.pl/pium/aktualnosci/podglad?kod=o5ehu44aq2.imst9u4aq1&typ=


 W Polsce, 28 września, na budynkach Urzędów Morskich (w Szczecinie, Słupsku i Gdyni) oraz Kapitanatach i Bosmanatach Portów na polskim wybrzeżu wywieszona zostanie gala flagowa. Również z tej okazji Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zaprasza na "Dzień otwartych baz SAR".

W piątek, 28 września b.r. będzie można odwiedzić wszystkie bazy SAR na całym wybrzeżu w godz. 13.00 - 17.00.

Wykaz baz SAR znaleźć można tutaj:

http://www.sar.gov.pl/SAR/sar.php?mid=22

W kwietniu b.r., w rocznicę zatonięcia  "Titanica", odbyła się w Gdyni, zorganizowana z inicjatywy Urzędu Morskiego konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".

O aspektach prawnych tragedii "Titanica" mówić także będzie prof. Jerzy Młynarczyk, w ramach Dyskusyjnego Klubu Morskiego Legendy Morskiej Gdyni w grudniu b.r. O dacie i miejscu spotkania poinformujemy w późniejszym czasie.

Royal Mail Steamer "Titanic" zatonął 14 kwietnia 1912 roku, po zderzeniu z góą lodową na północnym Atlantyku. Śmierć poniosły 1504 osoby, uratowano 704.

 

 


A+  A-