18 sierpnia, Gdynia Oksywie - Dzień Otwarty Portu Wojennego !

W sobotę bramy portu otwarte będą dla zwiedzających od godz. 10.00 do 14.00. Wielką atrakcją na otwarcie będzie symboliczne wodowanie nowej monety Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem ORP "Orzeł"

Na pokładzie współczesnego "Orła", przedstawiciele NBP i Dowództwa Marynarki Wojennej, odsłonią powiększony model nowej monety o nominale 2 zł z sylwetką słynnego, historycznego "Orła" - okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej.

To druga moneta poświęcona jednostce Polskiej Marynarki Wojennej, pierwszą była "Błyskawica" wprowadzona do obiegu w czerwcu b.r. Cała seria okrętowych dwuzłotówek liczyć będzie 8 monet -     4 z okrętami historycznymi, 4 ze współczesnymi. Do końca roku powinny ukazać się dwie kolejne. pozostałe w roku przyszłym. Dodatkowa atrakcja to stoisko na nabrzeżu, gdzie nowa moneta dostępna będzie w cenie nominalnej.

W ramach dnia otwartego zwiedzać będzie można pokłady 6 jednostek: okrętów podwodnych "Orzeł"   i "Sokół", okrętu rakietowego "Orkan", trałowca "Wdzydze", okrętów ratowniczych "Lech" i "Zbyszko".

Na nabrzeżu zaprezentują się marynarze oraz sprzęt Grupy Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców i  patrolu rozminowania 43 Batalionu Saperów MW.

Ostatni zwiedzający będą mogli wejść na teren portu wojennego o godz. 14.00.

 

ORP "Orzeł" ORP "Orzeł" - moneta z serii "Polskie Okręty"

A+  A-