„Fotografie z archiwum Morza”

Zapraszamy: w czwartek 31 stycznia na godz. 17.00 do Franciszkańskiego Centrum Kultury, na finisaż unikatowej wystawy „Fotografie z archiwum Morza”. W programie prezentacja multimedialna, oraz prelekcja poświęcona „Morzu” i red. Jerzemu Micińskiemu – twórcy świetności miesięcznika.

Wystawę tworzy wybór czarno-białych, fascynujących fotografii zachowanych po zlikwidowanej redakcji, Gdynia, marynarze, rybacy, statki, okręty, morskie wydarzenia. Wątki, którymi zajmowało się pismo kilkadziesiąt lat temu. 

- Miesięcznik „Morze” to ważny element Legendy Morskiej Gdyni. Pismo ukazujące się od 1924 r. do 1992 r. miało wielki wpływ na tworzenie morskiej świadomości Polaków. Towarzyszyło powstawaniu Gdyni, polskiej gospodarki morskiej. Mija wprawdzie 20 lat od zniknięcia miesięcznika z rynku, ale wciąż wielu współpracowników i wychowanków „Morza” pracuje dla morza i na morzu.

- Kuratorem merytorycznym wystawy jest Aleksander Gosk, wieloletni redaktor miesięcznika "Morze", ekspert tematyki morskiej, zaś autorem projektu koncepcji wystawy jest Pani Maria Zrzelska, wnuczka....kapitana Lewandowskiego

Kilkadziesiąt prezentowanych fotografii, zostanie podzielonych na 8 tematycznych grup. Należy pamiętać, że to jedynie skromny wybór, z mnogości tematów poruszanych w „Morzu”. 

UWAGA: wśród gości finisażu rozlosujemy 3 książki o tematyce morskiej, zaś dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy atrakcyjne zestawy pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu (plakat, pocztówki z archiwalną fotografią z miesięcznika "Morze", audiobook dla dzieci, mini pamiątka).

Wystawa „Fotografie z archiwum Morza” – Franciszkańskie Centrum Kultury, Gdynia ul. Ujejskiego 40. 


A+  A-