Wielkie regaty

W 1972 roku pasjonujący finisz i zwycięstwo „Daru Pomorza” nad niemieckich barkiem „Gorch Fock” w regatach wielkich żaglowców dało Gdyni prawo zorganizowania kolejnego zlotu.
Dzięki temu w 1974 roku Gdynia po raz pierwszy gościła armadę najwspanialszych eksploatowanych żaglowców szkolnych. A wielka parada na gdyńskiej redzie, wieńcząca zlot, komentowana była długo. To wówczas po raz pierwszy mogliśmy oglądać w Gdyni czteromasztowego „Kruzenszterna” – częstego obecnie gościa w naszych portach, czy „Towariszcza”, zwycięzcę regat.
Gdyńskie żaglowce („Dar Pomorza”, „Pogoria”, „Iskra”, „Zawisza Czarny”) oraz mniejsze jachty regularnie uczestniczą w największych światowych żeglarskich zlotach. A Gdynia czterokrotnie jeszcze w latach 1992, 2003, 2009 i 2011 gościła szkolne żaglowe flotylle. Cumowały tutaj praktycznie wszystkie najsłynniejsze żaglowce świata. Zloty żaglowców to wielkie święto nie tylko dla Gdyni, ale i całego regionu. Tysiące ludzi zjeżdżają się by podziwiać żaglowce, zwiedzać ich pokłady, gromadzić pamiątki i wspomnienia tej wspaniałej imprezy. Dla załóg to okazja do spotkań, wymiany doświadczeń, wspólnej zabawy.

A+  A-